Fashion

محلول شستشوی لنزچشمی چه کاربردی در ضد عفونی و نگهداری دارد؟

مایع یا محلول لنز اصلی ترین ماده برای پاک کنندگی و ضد عفونی انواع لنز چشم رنگی، لنز طبی و لنز طبی رنگی است. علاوه بر محلول لنز، قرص لنز و محلول‌های پراکسید و آنزیمی می‌توانند کمک کننده حذف آلودگی و پروتئین‌های سطح لنز چشم باشند.

 

محلول لنز که به آن مایع لنز نیز گفته می‌شود جهت شستن و نگهداری از انواع لنز چشم( لنز طبی، لنز رنگی ، لنز طبی رنگی) به کار برده می‌شود. تنها ماده‌ای که از آن می‌توان به عنوان تمیز کننده و حفظ بهداشت چشم و لنز استفاده کرد محلول‌های ضد عفونی کننده و پاک کننده لنز چشم هستند که بیشتر آنها عملکرد شبیه به هم دارند. اگر در پاک کردن و  بهداشت لنز سهل انگاری انجام شود، آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری به چشم وارد خواهد شد که بهترین و سریع‌ترین روش برای ضد عفونی و تمیز کردن لنز استفاده از محلول شستشوی لنز است.

چرا برای شستشوی لنز باید از محلول یا مایع لنز استفاده کرد؟

مراقبت و حفظ بهداشت لنزها بسیار پر اهمیت است که اگر رعایت نشود باعث عفونت چشم و یا حتی منجر به نابینایی می‌شود. نگهداری از لنزها کار آسانی است و فقط باید به نکات ریزی که شایداز نظر کاربر بی اهمیت است توجه شود تا بتواند تا پایان زمان انقضای لنز بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کند.

برای نگهداری و نوع محلول لنز حتما با پزشک یا اپتومتریست خود مشورت شود به این خاطر که بعضی از لنزها با محلول‌ها سازگاری ندارند و سبب خرابی لنز خواهند شد و به چشم‌ها آسیب جدی وارد می‌کند و یا باعث عفونت باکتریایی و قارچی چشم می‌شود. متاسفانه در حال حاضر محلول‌هایی در بازار هستند که به دلیل برند بودن، کاربران لنز از آن استفاده می‌کنند و شاهد خرابی لنز یا احساس ناراحتی در چشمان خود هستند. برای جلوگیری از اتلاف هزینه اضافی و صدمه رسیدن به لنز و چشم خود حتما پیش از خرید محلول لنز، از پزشک یا اپتومتریست راهنمایی گرفت..

 

چند نوع مایع یا محلول لنز وجود دارد؟

محلول‌های تمیز کننده و ضد عفونی کننده لنز بسیار مفید هستند و قادر به تمیزی سطح لنز، پاک کردن رسوبات و پروتئین‌های چسبیده به لنز، رطوبت رسانی به لنز جهت راحتی لنز در چشم در طول زمان استفاده، تشکیل یک لایه محافظ در برابر جمع شدن رسوبات چربی و پروتئین‌ها و برقراری رطوبت یکسان در روی سطح لنز هستند که در انواع مختلفی تولید شده که عبارتند از:

  • محلول پاک کننده روزانه لنز چشم
  • مایع یا محلول لنز سالین
  • محلول‌های لنز  پاک کننده چند منظوره
  • هیدروژن پر اکسید
  • محلول لنز پاک کننده آنزیمی
  • پاک کننده پروتئین لنز چشم

اگر دچار حساسیت و آلرژی‌های چشمی هستید به پزشک مراجعه کنید تا محلول‌های مناسب برای چشم را دریافت کنید.

  • بهترین برند مایع یا محلول لنز چشم چیست؟

اکثریت کاربران لنزهای تماسی تمایل به استفاده از محلول‌های چند منظوره لنز دارند زیرا کار با آنها نسبت به دیگر محلول ‌ای نامبرده شده راحت‌تر است و دیگر نیاز به ماده دیگری نیست و با این محلول‌ها، هم کار شستشو و تمیزی لنز انجام می‌شود و هم کار ضد عفونی.

اما با استناد به تحقیقات صورت گرفته اخیر استفاده از محلول‌های ضد عفونی کننده هیدروژن پراکسید به طور روزانه عملکرد بسیار بهتری جهت از بین بردن رسوبات مخاط و لیپیدها دارند و باعث درخشان شدن سطح لنز می‌شوند که این میزان از درخشندگی با محلول‌های چند منظوره کمتر است.

 

بهترین روش جهت از بین بردن پروتئین مضر چسبیده به لنز و رطوبت رسانی به چشم‌ها چیست؟

هترین محلول برای از بین بردن پروتئین‌ها، رطوبت رسان چشم‌ها و بهترین قطره چشم برای چشم‌های حساس عبارتند از:

پاک کننده پروتئینی: از این نوع پاک کننده که بیشتر به صورت مایع هستند، روزانه استفاده می‌شوند و همانطور که در بالا گفته شد پیش از استفاده از آنها باید جا لنزی را با محلول لنز شستشو داد و از محلول پر کرد و سپس در آنها یک قطره پاک کننده اضافه کرد.

پاک کننده‌های آنزیمی: همان طور که گفته شد از این نوع محلول‌ها برای از بین بردن پروتئین‌های چسبیده به لنز استفاده می‌شود و مصرف آن به صورت هفتگی است که آن را با محلول سالین یا محلول‌های  ضدعفونی کننده چند منظوره هیدروژن پراکسید استفاده می‌کنند.

محلول مخصوص چشم‌های حساس: این نوع محلول لنز برای چشمان افرادی که به لنزهای تماسی حساسیت‌های آلرژیک نشان می‌دهد تجویز می‌شود. البته ممکن است در هنگام استفاده از این نوع محلول فرد کاملا احساس رضایت و راحتی داشته باشد اما پس از مدتی فرد دچار خارش و قرمزی چشم، اشک ریزی و ترشحات چشمی شود که باید به پزشک مراجعه و علت آن بررسی شود.

قطره چشم: از قطره‌های چشم برای نرم کردن چشم و رطوبت رسانی سطح چشم استفاده می‌شود و طریقه استفاده آن بر روی  ظرف قطره درج شده است. از قطره‌های چشمی معتبر که مورد تایید چشم پزشکان و اپتومتریست‌ها هستند بهتراست استفاده شود.

بهتر است پیش از استفاده از هر نوع محلول لنز، قطره و … از یک برند معتبر و قابل اعتماد که مورد تایید پزشکان متخصص است استفاده کرد تا مشکلی به وجود نیاید.

 

تیسا دارو پارس

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *